STRONA GŁÓWNA
 Aktualności
 Stowarzyszenie w Nowym Antoninie
 Stowarzyszenie w Firleju
 Stowarzyszenie w Woli Skromowskiej
 Program Integracji Społecznej (PPWOW)
 Edukacja
 Wolontariat
 Konkursy
 Regulamin
 Galeria
 Kontakt
 • Stowarzyszenie w Woli Skromowskiej

  DZIAŁALNOŚĆ STOWARZYSZENIA GOSPODYŃ WIEJSKICH W WOLI SKROMOWSKIEJ


  jp

  Projekt realizowany w ramach  Programu Integracji Społecznej finansowanego ze środków Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich

  Zaproszenie

  Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Woli Skromowskiej

  zaprasza wszystkich chętnych na

  warsztaty kulinarne: wypiek chleba

  w ramach programu „Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej”. Odbędą się one w budynku remizy OSP w Woli Skromowskiej    w dniu 29.04.2009 (środa) od godziny 16.00.


   jp

  Projekt realizowany w ramach  Programu Integracji Społecznej finansowanego ze środków Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich

  Zaproszenie

  Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Woli Skromowskiej zaprasza wszystkich chętnych na warsztaty kulinarne w ramach programu „Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej”. Warsztaty  odbywać się będą w budynku remizy OSP w dniach:

  17.04.2009(piątek) – od godziny 16.00

  18.04.2009(sobota) – od godziny 10.00


  jp

   Projekt realizowany w ramach  Programu Integracji Społecznej finansowanego ze środków Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich

  Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich z Woli Skromowskiej od 1 marca 2009 roku rozpoczęło realizację projektów w ramach PIS.  Są to:

  -  Działalność świetlicy środowiskowej

  -  Wspieranie aktywności lokalnej w miejscowości Wola Skromowska

  W ramach świetlicy prowadzone będą regularne zajęcia, koła zainteresowań,  warsztaty, kursy, pokazy. Liczymy, że działalność świetlicy zapewni efektowniejszą integrację społeczności, otwarcie na problemy lokalne, poszerzenie horyzontów, ułatwi dostęp do źródeł informacji, pozwoli na rozwijanie zainteresowań artystycznych. Zajęcia odbywają się w pomieszczeniu biblioteki w Woli Skromowskiej (Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Firleju)

  W ramach projektu „Wspieranie aktywności lokalnej” Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich prowadziło będzie liczne warsztaty, kursy umożliwiające kobietom rozwijanie swoich talentów krawieckich, kulinarnych, ogrodniczych. Organizowane też będą imprezy rodzinne, lokalne, gdzie zabawa, sport, śpiew zintegrują wszystkich okolicznych mieszkańców.

  Spotkania odbywać się będą m. in. w budynku OSP w Woli Skromowskiej.

  Serdecznie zapraszamy.


   

  wola

  Wygrana Woli Skromowskiej w konkursie „ Najpiękniejszy wieniec dożynkowy” na dożynkach gminno-parafialnych w Kocku

   6 października 2009r.

  Z całą odpowiedzialnością można przyznać, że czas żniw już za rolnikami. Teraz owymi zbiorami należy się tylko cieszyć i odpowiednio je wykorzystywać. Zgodnie ze zwyczajem owe plony, a właściwie ich obfitość,  warto też pokazywać innym. I tak też uczyniły członkinie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich z Woli Skromowskiej realizując szereg działań w ramach Programu Integracji Społecznej  finansowanego ze środków Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich. Jako prężnie działające przedstawicielki swojej wsi, po raz pierwszy od wielu lat, podjęły pracę  w kierunku uwicia wieńca dożynkowego. Zaangażowanie było bardzo duże, każdy ochoczo przynosił plony, które można było wykorzystać przy tworzeniu wieńca. Były więc wszystkie gatunki zbóż uprawiane na naszym terenie, liczne warzywa z gospodarstw zajmujących się ich uprawą na dużą skalę, owoce, kwiaty z przydomowych ogródków, jak też rośliny zdobiące nasz krajobraz jesienny (wrzos, dziki chmiel, bez). Do przedsięwzięcia przystąpiło wiele niewiast, początkowo o płynności pracy mówić nie można było, ale cenne uwagi i wsparcie pań Danusi i Małgosi znacznie ułatwiły działania i nadały im tempa. W planach była łódź, sterowana przez rybaka, wypełniona wszelakimi płodami ziemi.

  Każdy podczas wicia wieńca miał swoją rolę, jedni dobierali zboże gatunkami, inni łączyli je w pęczki o odpowiedniej grubości, kolejni segregowali wrzos i kwiaty. Jakże miło było patrzeć na zapał i emocje temu towarzyszące. Tym bardziej, że wieniec piękniał z każdą chwilą, a szczyt swojego uroku  nabrał przy napełnieniu go warzywami, owocami i przybraniu świeżymi kwiatami oraz ziołami. Cała ta „obfitość lata” prezentowała się znakomicie. Dlatego też przedstawicielki Stowarzyszenia, przy wsparciu pana Wiesława (radnego z naszej miejscowości), z dumą włączyły się w dożynki parafialno-gminne w Kocku. Mieszkańcy Woli Skromowskiej z radością obserwowali pochód świąteczny, a wśród grup z wieńcami, swoich przedstawicieli. Wysiłek i trud włożony w wyplatanie wieńca opłacił się. Wielkim wyróżnieniem i zaszczytem było wzięcie udziału w konkursie na „Najpiękniejszy wieniec” i do tego zdobycie w nim pierwszego miejsca. Aż trudno było w to uwierzyć, drżącymi rękami z rąk burmistrza miasta Kock panie odebrały dyplom i nagrodę.

  Jak miło być tak docenionym, to kolejny dowód na to, że warto działać, angażować się. Motywacja sama napływa, podobnie jak pomysły do dalszych przedsięwzięć. I pomyśleć, że tak niewiele trzeba, by rzeszę mieszkańców pobudzić do działania, za naszym przykładem, zachęcamy wszystkich.

        Alicja Więch